Features
Specifications
PlasticWeld is a hand-mixable, fast-setting epoxy putty that forms a durable bond to most major plastic types. After mixing, it forms a polymer compound that can be molded or used to build up and repair just about anything made from plastic. When cured, it can be sawed, drilled, carved, sanded, and painted. PlasticWeld has a 20-25 minute work life; functional cure occurs in 2-3 hours. PlasticWeld cures to an off-white color and is rated at a tensile strength of 700 PSI. Does not adhere to polyethylene, polypropylene, or some other plastics. Test for adhesion first. Great for: Rigid & Semi-flexible Plastic, ABS, PVC & CPVC Pipes, Automotive Trim & Bumpers, Fiberglass Parts, Vinyl Siding.
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425082374 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 3.90" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | 8237 |
| Container Size | 2 Oz. |
| Color | Off White |
| Set Time | 25 Min. |
| Cure Time | 3 Hr. |
| Strength | 700 PSI |