Features
Specifications
SteelStik is a hand-mixable, steel-reinforced, non-rusting epoxy putty that quickly repairs or rebuilds anything made of metal. After mixing, it forms an industrial-strength polymer compound that can be molded into shapes or used to build up, patch, and repair steel components. SteelStik sets in 3-5 minutes and after 60 minutes, can be drilled, tapped, machined, ground, filed, and painted. SteelStik cures to a dark grey color, is rated at a strength of 4000 PSI, and will withstand water pressure up to 500 PSI and temperatures up to 350°F.
- Water & oil resistant
- Sandable
- Drillable
- Requires no tools or "prep time"
- Makes no mess
- Works on wet and dry surfaces
- Simple and easy to use
- Plugs holes and makes permanent repairs
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425267009 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 3.90" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | 8267 |
| Type | Multi-Purpose Epoxy |
| Size | 2 oz |
| Strength | 4000 PSI |
| Set Time | 5 minutes |
| Cure Time | 1 hr |