Features
Specifications
The M12 FUEL™ 1/4" Ratchet redefines productivity, capability, & comfort for users looking for the ultimate cordless ratchet to tackle any job. This new POWERSTATE™ Brushless outer rotor motor delivers the fastless cordless ratchet with 550 RPM & 45 ft-lbs of torque, giving you the ability to remove and install fasteners at a higher rate of speed. This solution also delivers the most compact head & body size to allow users full body access into tight spaces, maintaining a 3/4" head profile & at only 1.5 lbs bare tool. The M12 FUEL™ Ratchet provides users unmatched comfort with an ergonomic contoured grip & reduces fatigue during a full day of wrenching. It also features a new-to-the-world modular trigger, so users will be able to switch between various button or paddle trigger configurations for customizable comfort. Equipped with a targeted LED work light, battery isolation system, and optimized forward reverse shuttle, this ratchet tackles core frustrations and delivers uncompromising performance, also including a charger & a M12 High Output 2.5ah battery for greater performance and a chemical-resistant housing from common oils, greases, & solvents.
- 550 RPM for fastest application speeds
- Up to 45 ft-lbs of max torque
- Most compact head & body size for increased access to tight spaces
- Contoured grip for unmatched comfort
- Modular trigger for personalized grip point - button & paddle cap included
- Raised F/R shuttle for easier direction changes
- Integrated grease port for self lubrication
- Metal reinforced housing for increased durability
- POWERSTATE™ Brushless Outer Rotor Motor for greatest performance
- REDLINK PLUS™ intelligence prevents damage to the tool and battery due to overloading or overheating
- Bi-directional firmware for consistent breakaway torque
- Targeted LED light for greater illumination
- Part of the M12™ System featuring 150+ tools
- M12 High Output 2.5ah battery included for great performance and longer life
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Date Added | Nov 20, 2025 |
| UPC | 045242388479 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section I3 |
| Package Length (in) | 12.68" |
| Package Width (in) | 2.95" |
| Package Height (in) | 7.56" |
| Manufacturer Part Number | 3052-21 |
| Battery System | M12™ |
| FUEL™ | Yes |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Anvil Size | 1/4" |
| Drive Size | 1/4" |
| Anvil Type | Ball Detent |
| Maximum Torque | 45 ft-lbs |
| Height | 12" |
| Length | 2.2" |
| Width | 1.6" |
| Weight Excluding Battery | 1.5 lb |
| Number of Speed Settings | Variable |
| Warranty | 5 Year Tool, 2 year battery |