Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12™ Stick Light delivers 220 lumens of TRUEVIEW™ High Definition Output and unmatched versatility in a compact size for the best combination of brightness and coverage. An integrated multi-position hook to hang the light for hands-free use. The Stick Light features a replaceable impact and chemical resistant lens engineered to stand up to the toughest job site conditions. The M12™ Stick Light is compatible with all M12™ REDLITHIUM™ batteries (sold separately). Milwaukee Stick Lights are backed by a limited lifetime LED warranty, the LEDs never need to be replaced.
- 220 Lumens of TRUEVIEW™ High Definition Output
- 5 Year Tool Warranty
- Impact and Chemical Resistant Lens
- Limited Lifetime LED warranty
- Multi-Position Stainless Steel Hook
- Related Accessory: 49-24-2351 M12™ Stick Light Magnet (sold separately)
- Part of the M12™ System, featuring 100+ solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242304578 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I2 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 5.95" |
| Package Height (in) | 3.30" |
| Manufacturer Part Number | 2351-20 |
| Battery Charging Capabilities | Not Applicable |
| Battery System | M12™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 11.89 Inches |
| Dual-Power | No |
| Material | Plastic |
| ONE-KEY Enabled | No |
| PACKOUT Compatible | No |
| Voltage | 12 |
| Country of Origin | China |