Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ Stick Light provides up to 300 Lumens of TRUEVIEW™ High Definition Output. With three powerful LEDs and two light settings, this light illuminates the work area with brighter, optimized light for unmatched durability and versatility. The LED light features a replaceable, impact and chemical resistant lens that is engineered to stand up to the toughest work conditions. The two integrated adjustable multi-position stainless steel hooks allow for hands-free operation and the pivoting head provides 180° of versatile coverage. The M18™ Stick Lights have a limited lifetime LED warranty, the LEDs never need to be replaced.
- IP54 Rated: Water and Dust Resistant
- Two Light Output Modes for Optimal Brightness and Run-Time
- Two Stainless Steel Hooks: Allow for Multiple Hanging Orientations
- Impact and Chemical Resistant Lens
- 36 Hours of Run-Time with XC5.0 M18™ Battery
- Compact Design: Fits in Tight Spaces
- LED Limited Lifetime Warranty: LEDs never need to be replaced
- Part of the M18™ System, featuring 200+ solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242341641 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H5 |
| Package Length (in) | 12.95" |
| Package Width (in) | 6.85" |
| Package Height (in) | 4.00" |
| Manufacturer Part Number | 2352-20 |
| Battery Charging Capabilities | Not Applicable |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 12.95 Inches |
| Dual-Power | No |
| Material | Plastic |
| ONE-KEY Enabled | No |
| PACKOUT Compatible | No |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | China |