Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Articulating Hedge Trimmer Attachment is powered by the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™ and is compatible with the M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Attachment System. The attachment's articulating mechanism allows for 270° rotation of the blade set, which offers 13 operating positions and 1 storage position. The hedge trimmer attachment has a 20" blade with 1" cut capacity, clearing more material in a single pass. The hedge trimmer head includes a tip guard to prevent damage to the blade and surrounding work area, as well as a padded grip for optimal hand placement and increased comfort. The QUIK-LOK™ Attachments have protected drive shafts for increased durability against drops and storage elements. The hedge trimmer attachment also has optimized gearing to manage the cordless M18 FUEL™ Power Head RPM output specifically for hedge trimming applications.
- Articulating Head Design: Adjustment Handle And Sliding Adjustment Collar Allow for 270° Blade Set Rotation, Delivering 13 Operating Positions and 1 Storage Position
- Blade Length: 20"
- Compatible with the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™
- Cut Capacity: 1"
- Length: 60"
- Padded Grip: For Optimal Hand Placement and Increased Comfort
- SPM: 3,500
- Tip Guard: Prevents Damage To Blade and Surrounding Work Area
- Weight: 5.8 lbs
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242532896 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section M4 |
| Package Length (in) | 45.00" |
| Package Width (in) | 6.55" |
| Package Height (in) | 3.45" |
| Manufacturer Part Number | 49-16-2719 |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery System | M18™ |
| Blade Sizes | "en": "24" |
| Depth | 60.5 Inches |
| FUEL | Yes |
| Handle Type | Standard |
| Material | Aluminum |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Country of Origin | China |