Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Edger Attachment is powered by the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™ and is compatible with the M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Attachment System. The unit features a split shaft design and has an 8" blade and high strength guard for increased durability. The edger includes mud flaps to prevent dirt kickback as well as a skid plate to protect the gearbox from concrete contact. The adjustable wheel allows for setting an optimized blade depth and tool angle for maximum control. The QUIK-LOK™ Attachments feature protected drive shafts for increased durability against drops and storage elements. The slpit boom edger attachment utilizes optimized gearing to manage the cordless M18 FUEL™ Power Head RPM output specifically for edging applications.
- Adjustable Wheel: Optimizes Blade Depth and Tool Angle For Maximum Control
- Blade Size: 8"
- Compatible with the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™
- High Strength Guard: Metal Alloy Guard Delivers Greater Durability And Includes Blade Indication For Cut-Line Visibility
- Length: 38"
- Mud Flaps: Prevents Dirt and Debris Kick-Back
- RPM: 3,900
- Skid Plate: Protects Gear Box From Concrete Contact
- Weight: 5.25 lbs
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242532889 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section M4 |
| Package Length (in) | 40.40" |
| Package Width (in) | 11.65" |
| Package Height (in) | 5.65" |
| Manufacturer Part Number | 49-16-2718 |
| Battery System | M18™ |
| Blade Sizes | "en": "8" |
| Color Finish | Black;Silver |
| Depth | 38 Inches |
| FUEL | Yes |
| Handle Type | Standard |
| Material | Aluminum |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Country of Origin | China |