Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ QUIK-LOK™ 3' Attachment Extension is powered by the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™ and is compatible with the split boom M18 FUEL™ QUIK-LOK™ 10" Pole Saw and Articulating Hedge Trimmer Attachments. The split shaft extension attachment provides 3' of additional length for applications requiring further reach. The attachment has a padded grip providing increased comfort. The extension's QUIK-LOK™ Coupler has a positive locking mechanism and alignment guide allowing for quick attachment changes. The QUIK-LOK™ Attachments feature protected drive shafts for increased durability against drops and storage elements.
- Compatible with QUIK-LOK™ Hedge Trimmer and Pole Saw Attachments
- Compatible with the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™
- Delivers 3' of additional reach
- Length: 40.5"
- Padded Grip: For Optimal Hand Placement and Increased Comfort
- Protected Drive-Shaft: Provides Greater Durability To Drive-Shaft Against Damage From Drops and Storage Elements
- QUIK LOK Coupler: Positive-Locking Mechanism And Alignment Guide For fast, Tool Free Attachment Changes
- Weight: 1.95 lbs
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242532919 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section M4 |
| Package Length (in) | 43.20" |
| Package Width (in) | 4.65" |
| Package Height (in) | 3.50" |
| Manufacturer Part Number | 49-16-2721 |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Silver |
| Depth | 41.5 Inches |
| FUEL | Yes |
| Handle Color | Black |
| Handle Type | Standard |
| Material | Aluminum |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Country of Origin | China |