Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Bristle Brush Attachment is powered by the MILWAUKEE® M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™ and is compatible with the split boom M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Attachment System. This split shaft attachment's optimized bristle design is great for removing debris like mulch and dirt from hard surfaces and allows for longer life while covering a 23" clearing width. Milwaukee bristle brush's optimized guard design offers the best material containment. Milwaukee QUIK-LOK™ Attachments feature protected drive shafts for increased durability against drops and storage elements. The bristle brush attachment also features optimized gearing to manage the cordless MILWAUKEE® M18 FUEL™ Power Head RPM output specifically for this attachment.
- Compatible with the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™
- Bristles: Optimized Design for Longer Life
- Optimized Guard Design for Best Material Containment
- 23" Clearing Width
- Protected Drive-Shaft: Provides Greater Durability To Drive-Shaft Against Damage From Drops and Storage Elements
- Alignment Label: Indicates when attachment is fully inserted into M18 FUEL™ Power Head
- Length: 48.75"
- Weight: 14.4 pounds
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242635733 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section M4 |
| Package Length (in) | 13.65" |
| Package Width (in) | 47.25" |
| Package Height (in) | 10.70" |
| Manufacturer Part Number | 49-16-2741 |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery System | M18™ |
| Depth | 48.75 Inches |
| FUEL | Yes |
| Material | Plastic |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Country of Origin | China |