Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ Dual Bay Rapid Charger charges battery packs up to 40% faster, reducing downtime and maximizing productivity. The charger accepts all M18™ batteries and is able to charge two batteries at the same time. The 18-volt battery charger features REDLINK™ Intelligence, communicating directly with batteries to monitor cell voltage, temperature and charge status to optimize their performance and extend the life of the pack. As an added level of communication, the lithium-ion battery charger indicates when the battery reaches an 80% charge, providing confidence that the batteries can complete a substantial amount of work without waiting for a full charge.
- Capable of charging up to 2 battery packs at the same time at a Rapid Charge speed
- Charges 2 packs simultaneously, over 3X faster than standard sequential chargers
- Internal fan maximizes charger performance
- Integrated hang holes for wall mounting
- (2) M18™ Ports
- 80% charge indicator: the charger slowly flashes green when the battery reaches 80% state of charge
- REDLINK™ Intelligence: Optimizes charge rates based on the battery type and temperature to minimize charge duration and maximize battery lifespan.
- 5 year charger warranty
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242541362 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I2 |
| Package Length (in) | 8.35" |
| Package Width (in) | 10.90" |
| Package Height (in) | 4.15" |
| Manufacturer Part Number | 48-59-1802 |
| Badge Branding | Rapid Charger |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery Charger Output Voltage | 18 |
| Battery System | M18™ |
| CHARGE ADAPT | No |
| Color Finish | Black;Red |
| COOL-CYCLE | No |
| Cord Length | 6 ft |
| Depth | 10.83 Inches |
| Material | Polycarbonate |
| Maximum Input Amps (A) | 5.5 |
| Maximum Output Amps (A) | 6 |
| PACKOUT Compatible | No |
| Power Source | Electrical Outlet |
| Power Supply Compatible | No |
| Recommended Charging Temperature (°F) | 40-105 |
| Voltage | 18 |
| Wall Mounting | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |