Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ RADIUS™ Compact Site Light with Flood Mode provides a two-in-one solution for area and task lighting. The compact LED light delivers 2,200 lumens in area mode and 1,000 lumens in flood mode of TRUEVIEW™ High Definition Output. The Milwaukee compact site light offers up to 18 hours of runtime with an M18™ XC 5.0 battery with the option of using an integrated AC inlet for extended runtime. A 4-1/4" metal hanging hook easily hangs for overhead lighting and the high impact polycarbonate lens withstands harsh jobsite abuse. The high-quality LEDs never need to be replaced and are backed by a limited lifetime warranty. Milwaukee RADIUS™ Site Lights provide maximum coverage for task, area, or overhead applications with their ability to fill an entire workspace with 360 degrees of light.
- 1000 Lumens of Task lighting
- 2,200 Lumens of Task, Area, and Overhead Lighting
- 2200 Lumens of Area Lighting
- 3 Area and Task Output Modes For Optimal Brightness and Runtime
- 4-1/4" Hanging Hook for Overhead Lighting
- AC Inlet for All Day Runtime
- Dual Function: 360° Area Lighting, 90° Flood Lighting
- High Impact Polycarbonate Lens
- High mode: 1000 Lumens for up to 6 hours with M18™ XC 5.0 Battery
- High mode: 2200 Lumens for up to 4 hours with M18™ XC 5.0 Battery
- Low mode: 250 Lumens for up to 24 hours with M18 XC 5.0 Battery
- Medium mode: 1100 Lumens for up to 8 hours with M18 XC 5.0 Battery
- Medium mode: 500 Lumens for up to 12 hours with M18 XC 5.0 Battery
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242506460 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H5 |
| Package Length (in) | 11.50" |
| Package Width (in) | 9.35" |
| Package Height (in) | 9.35" |
| Manufacturer Part Number | 2144-20 |
| Battery Charging Capabilities | Not Applicable |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 9.33 Inches |
| Dual-Power | Yes |
| Material | Plastic |
| ONE-KEY Enabled | No |
| PACKOUT Compatible | No |
| Power Supply Compatible | No |
| Switch Type | Push Button |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | China |