Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ RADIUS™ Compact Site Light is the world’s first high output cordless site light and provides light in task, area and overhead applications. The compact LED job site light offers 4,400 lumens of TRUEVIEW™ High Definition Output. The portable LED site light provides enough light to illuminate large work areas and can be turned down to as low as 1,000 lumens for working in confined areas. A high impact polycarbonate lens and IP54 ingress protection allow it to withstand the toughest job site conditions. The high-quality LEDs never need to be replaced and are backed by a limited lifetime warranty. Milwaukee RADIUS™ Site Lights provide maximum coverage for task, area, or overhead applications with their ability to fill an entire workspace with 360 degrees of light.
- IP54 Rated: Water and Dust Resistant
- 3 Brightness Modes for Optimal Run-Time and Output
- AC in and out: string up to 10 together
- Self-centering hang hook
- High Impact Polycarbonate Lens
- Low Battery Indicator
- Powered by M18™ REDLITHIUM™ Battery or Extension Cord
- Self-Centering Metal Hook for Easy Overhead Hanging
- 180° and 360° Electronic Light Control
- LED Limited Lifetime Warranty: LEDs never need to be replaced
- Part of the M18™ System, featuring 200+ solutions
- WARNING: This product can expose you to lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or reproductive harm. For more information, go to http://www.P65Warnings.ca.gov.
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242473144 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H5 |
| Package Length (in) | 12.40" |
| Package Width (in) | 12.00" |
| Package Height (in) | 11.10" |
| Manufacturer Part Number | 2145-20 |
| Battery Charging Capabilities | Not Applicable |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 10.15 Inches |
| Dual-Power | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| ONE-KEY Enabled | No |
| PACKOUT Compatible | No |
| Switch Type | Push Button |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | China |