Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ CP3.0 Battery Pack provides 50% more power and runs 50% cooler vs M18™ REDLITHIUM™ CP battery packs. This increased performance results in the same power and runtime of a M18™ REDLITHIUM™ XC battery in a lighter and more compact package. The 18-volt battery pack delivers fade-free power and runs substantially cooler through heavy applications, allowing trade professionals to push their cordless tools throughout a wide application range. The REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ CP3.0 battery is fully compatible with all 175+ Milwaukee M18™ solutions.
- 2 year battery warranty
- Best-in-class construction: Offers long-lasting performance and the best protection against jobsite, weather and environmental conditions
- Compatible with all M18™ tools
- Fuel gauge onboard: Displays remaining run-time
- REDLINK™ Intelligence: Our battery circuitry provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- Versatility: Powers all 175+ M18™ cordless solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242541355 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I1 |
| Package Length (in) | 8.45" |
| Package Width (in) | 7.55" |
| Package Height (in) | 3.45" |
| Manufacturer Part Number | 48-11-1837 |
| Battery Amp Hour (Ah) | 3 |
| Battery Branding | REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 5.31 Inches |
| Material | Plastic;Rubber |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Package Quantity | 1 |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | China |