Features
Specifications
Downloads
The 18V LXT® Sub-Compact Brushless Hammer Driver-Drill Kit (XPH15ZB) is an ultra-compact drilling and driving solution with significantly less weight. The 18V Sub-Compact Hammer Driver-Drill offers the size and weight of lower voltage tools, but with the performance, power, and compatibility of 18-Volt. For drilling holes in concrete or masonry, set the tool to hammer mode which applies a percussive motion during drilling (for use with a masonry bit, sold separately). The XPH15ZB has an efficient brushless motor with two speed settings and dual L.E.D. lights to illuminate the work area. At only 6-1/2" long, it is an ultra-compact drilling and driving solution with superior comfort and handling. It’s part of Makita’s expanding 18V LXT System, the world’s largest cordless tool system powered by 18V lithium-ion slide-style batteries. Makita® 18V LXT Lithium-Ion Batteries have the fastest charge times in their categories, so they spend more time working and less time sitting on the charger. For improved tool performance and extended battery life, Makita created Star Protection Computer Controls™. Star Protection is communication technology that allows the Star Protection-equipped tool and battery to exchange data in real time and monitor conditions during use to protect against overloading, over-discharging and overheating. For increased versatility, the tool can also be powered by Makita 18V LXT Lithium-Ion Batteries with the star symbol on the battery indicating Star Protection inside.
- Compatible with Makita 18V Lithium-Ion batteries with a Star symbol (battery sold separately)
- Dual L.E.D. lights illuminate the work area
- Electric brake for maximum productivity
- Ergonomically designed handle with rubberized soft grip provides increased comfort
- Mechanical variable 2-speed transmission (0-500 & 0-1,700 RPM) (0-7,500 & 0-25,500 BPM) for a wide range of drilling applications
- Equipped with Star Protection Computer Controls™ to protect against overloading, over-discharging and over-heating
- The electronically-controlled brushless motor efficiently uses energy to match torque and RPM to the changing demands of the application
- Makita-built Brushless Motor delivers 350 in-lb of max torque
- Engineered with a metal jampot design for increased durability
- Compact and ergonomic design at only 6-1/2" long Ideal for working in tight spaces
- Efficient brushless motor is electronically controlled to optimize battery energy use for up to 50% longer run time per charge
- Only use genuine Makita batteries and chargers
- Weighs only 3.1 lb with battery for reduced operator fatigue (battery not included)
- Extreme Protection Technology (XPT™) is engineered for improved dust and water resistance for operation in harsh conditions
- Convenient 1/2" keyless chuck for fast and easy bit installation and removal
- 3-year limited warranty
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381733083 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section N5 |
| Package Length (in) | 3.78" |
| Package Width (in) | 8.78" |
| Package Height (in) | 7.36" |
| Manufacturer Part Number | XPH15ZB |
| Country of Origin | China |
| Motor Type | Brushless |
| Battery | 18V LXT® Lithium-Ion |
| Shipping Weight | 2.89 lb |
| Capacity (steel) | 1/2" |
| Form Factor (LXT) | Sub-Compact |
| Power Type | Cordless |
| Capacity (wood) | 1-7/16" |
| No Load Speed (var. 2 spd) | 0 - 500 / 0 - 1,700 RPM |
| Overall Length | 6-1/2" |
| Net Weight (with battery) | 3.1 lb |
| UPC Code | 088381-733083 |
| Capacity (masonry) | 1/2" |
| Chuck Size | 1/2" |
| Maximum Torque | 350 in-lb/40N•m |
| Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov. |