Features
Specifications
Downloads
Makita is the innovation leader in brushless motor technology, and the 18V LXT® Brushless Hammer Driver-Drill (XPH12Z, tool only) combines power and run-time for more drilling, driving and fastening tasks in wood, metal, and masonry. The efficient Makita BL™ Brushless Motor is electronically controlled and engineered for longer run time, increased power and speed, and longer tool life. It’s part of Makita’s expanding 18V Lithium-Ion series, the world’s largest cordless tool line-up powered by an 18V Lithium-Ion slide-style battery. Makita 18V Lithium-Ion batteries have the fastest charge times in their categories, so they spend more time working and less time sitting on the charger. The variable 2-speed brushless motor delivers up to 2,000 RPM and 530 in-lb of max torque for efficient fastening. It weighs only 4.0 pounds (with battery) with an L.E.D. light that illuminates the job area for applications in dark spaces. For improved tool performance and extended battery life, Makita created Star Protection Computer Controls™. Star Protection is communication technology that allows the Star Protection-equipped tool and battery to exchange data in real time and monitor conditions during use to protect against overloading, over-discharging and overheating. For increased versatility, the tool can also be powered by Makita 18V LXT® and Compact Lithium-Ion batteries with the star symbol on the battery indicating Star Protection inside.
- BL™ brushless motor delivers 530 in-lb of max torque
- All metal gear housing for increased job site durability
- Weighs only 4.2 lb with battery (battery not included) for reduced operator fatigue
- Variable 2-speed (0-500 & 0-2,000 RPM) (0-7,500 & 0-30,000 BPM) for drilling, driving, and hammer
- Rubberized soft grip provides increased comfort on the job
- Only use genuine Makita batteries and chargers
- The electronically-controlled BL™ Brushless Motor efficiently uses energy to match torque and RPM to the changing demands of the application
- Compact and ergonomic design at only 7-1/8" long
- The BL™ Brushless Motor eliminates carbon brushes, enabling the BL™ Motor to run cooler and more efficiently for longer life
- Equipped with Star Protection Computer Controls™ to protect against overloading, over-discharging, and over-heating
- Features Extreme Protection Technology (XPT™) which is engineered to provide increased dust and water resistance in harsh job site conditions
- Dual L.E.D. lights illuminate the work area
- 3-year limited warranty
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381826235 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section N5 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 7.60" |
| Package Height (in) | 9.20" |
| Manufacturer Part Number | XPH12Z |
| Country of Origin | China |
| Capacity (masonry) | 1/2" |
| Chuck Size | 1/2" |
| LED light | Yes |
| Blows Per Minute (2 speed) | 0 - 7,500 / 0 - 30,000 BPM |
| Capacity (steel) | 1/2" |
| Shipping Weight | 3.4 lb |
| UPC Code | 088381-826235 |
| Battery | 18V LXT® Lithium-Ion |
| Motor Type | Brushless |
| Power Type | Cordless |
| Overall Length | 7-1/8" |
| Capacity (wood) | 1-1/2" |
| No Load Speed (var. 2 spd) | 0 - 500 / 0 - 2,000 RPM |
| Net Weight (with battery) | 4 lbs. |
| Maximum Torque (in.lbs./N•m) | 530 in-lb/60N•m |
| Form Factor (LXT) | Compact |
| Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov. |