Features
Specifications
Downloads
The Makita 18V LXT® Lithium-Ion Cordless Impact Driver (model XDT11Z, tool only) is a compact and powerful solution for all driving and fastening tasks. Its Makita-built 4-pole motor delivers 1,460 in-lb of Max Torque with variable speeds up to 2,900 RPM and 3,500 IPM. Designed for user comfort and reduced fatigue, the tool is remarkably light at 2.8 pounds and compact at just 5-3/8” long, featuring an ergonomic design with a rubberized soft grip and a built-in L.E.D. light for working in dark or close-quarter areas. As part of the world's largest 18V Lithium-Ion series, the XDT11Z is optimized for performance and longevity through Star Protection Computer Controls™—communication technology that monitors conditions to protect the tool and battery against overloading, over-discharging, and overheating, while also allowing for versatility across the full range of LXT® batteries.
- Variable speed and 1,460 in-lb of torque for a wide range of fastening applications
- 4-pole motor with innovative 4-brush design delivers increased RPM without decreasing torque
- Metal gear housing for increased job site durability
- Compact and ergonomic design at only 5-3/8" long
- Weighs only 2.8 lb with battery (battery not included) for reduced operator fatigue
- Convenient one-touch 1/4" hex chuck for quick bit changes
- Rubberized soft grip provides increased comfort on the job
- Built-in L.E.D. light with an independent on/off switch illuminates the work area
- XPT™ is engineered to provide increased dust and water resistance in harsh jobsite conditions
- Hammer and anvil impact mechanism are manufactured using the best raw materials
- Equipped with Star Protection Computer Controls™ to protect against overloading, over-discharging and over-heating
- Built-in chip optimizes battery life by actively controlling current, voltage, and temperature (battery and charger not included)
- Built-in fan to cool the battery for faster, more efficient charging (battery and charger not included)
- Delivers category-leading charge time
- Compatible with Makita 18V Lithium-Ion batteries with a Star symbol
- 3-year limited warranty
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381805957 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section N5 |
| Package Length (in) | 6.20" |
| Package Width (in) | 8.00" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | XDT11Z |
| Country of Origin | China |
| Impacts Per Minute (variable speed) | 0 - 3,500 IPM |
| Speed power selection | 1 |
| Power Type | Cordless |
| UPC Code | 088381-805957 |
| Motor Type | Brushed |
| Shipping Weight | 2.52 lb |
| Net Weight (with battery) | 3.3 lb |
| Maximum Torque | 1,460 in-lb/165N•m |
| No Load Speed (variable speed) | 0 - 2,900 RPM |
| Battery | 18V LXT® Lithium-Ion |
| Form Factor (LXT) | 18V LXT® |
| Hex Shank | 1/4" |
| Overall Length | 5-3/8" |