SKU: BL1850B
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$169.99
Features
Specifications
Downloads
The Makita 18V LXT® Lithium-Ion 5.0Ah battery is engineered for superior productivity, offering unmatched performance and a category-leading 45-minute charge time. Designed for long-term reliability, it resists self-discharge so it remains ready for use even after extended storage. To ensure optimal tool performance and longevity, the battery features STAR Protection Computer Controls™. This communication technology allows the battery and tool to exchange data in real time, actively monitoring conditions to protect against overloading, over-discharging, and overheating. For maximum charging efficiency, the Rapid Optimum Charger (sold separately) uses a smart-charging system to monitor current, voltage, and temperature while an integrated fan cools the battery for faster results in any weather. As part of the world’s largest 18V cordless system, this battery is compatible with all Star Protection tools, which are easily identified by the Star Symbol™ or a yellow battery receiver.
- Compatible only with Star Protection tools, indicated by the Star Symbol™ and/or Yellow Battery Receiver under the tool
- Battery resists self-discharge and remains ready for use even after long periods of storage
- Reaches full charge in 45 minutes or less
- Makita technology delivers category-leading charge time
- Impact-resistant outer case and shock-absorbing inner-liner are engineered to protect the battery
- Equipped with Star Protection Computer Controls™ to protect against overloading, over-discharging and over-heating
- Integrated L.E.D. battery charge level indicator
- Battery delivers consistent power and run time in extreme temperatures, even in winter (-4°F/-20°C)
- Sixteen contact terminals maintain a constant connection with the tool to help prevent power loss or fluctuation, even during high-vibration applications
- Makita 18V Lithium-Ion is the world's largest cordless tool line-up powered by an 18V Lithium-Ion slide-style battery
- 3-year limited warranty
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381463911 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section N1 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | BL1850B |
| Country of Origin | Singapore |
| Package Quantity | 1 |
| Shipping Weight | 1.5 lb |
| Battery Capacity | 5.0Ah |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| UPC Code | 088381-463911 |
| Battery Charge Time | 45 min |
| Voltage | 18V |
| System | 18V LXT® |
| Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |