Charlotte Pipe
PVC P-Trap (White) 3 in.
SKU: PT3
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$24.99
Features
Specifications
PVC Schedule 40 DWV. Used for bathtub/sink applications where no future service is required. PVC DWV fittings are for drain, waste, and vent purposes. They are used in gravity-fed waste elimination systems and are for non-pressure systems where temperatures will not exceed 140° F. PVC is lightweight and easy to install. They require no special tools for cutting, and be installed with solvent cementing, threading, flanging, and roll-grooved joining.
- Manufactured in the USA
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942036707 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section H1 |
| Package Length (in) | 12.50" |
| Package Width (in) | 10.60" |
| Package Height (in) | 4.00" |
| Size | 3 In. |
| Finish | White |
| Material | PVC |
| Type | Bathtub / Sink |
| Schedule Type Number | Schedule 40 |
| End Type | Hub |
| Application | DWV |
| Lead-Free | Yes |
| NSF Listed | Yes |
| IAPMO Certified | Yes |