Make it Snappy Tools
Straight Self-Centering Twist Drill Hinge Bit - 11/64 in.
SKU: P45111
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$22.99
Features
Specifications
Use self-centering hinge bits to accurately drill pilot holes in hinges, handles, drawer slides and other hardware.
- Drills accurate holes for hinges, handles, drawer slides and more
- Surface recommendation: wood
- Standard hex shank fits all power bit and quick-change chucks
- Retractable hardened bushing to center drill in hardware
- Functional knurled body unscrews for easy cleaning
| Brand | Make it Snappy Tools |
|---|---|
| UPC | 762234451118 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section H4 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 45111 |
| Nose Bushing Diameter | 3/8" |
| Shank Size | 1/4" |
| Tool Flute Type | Straight |
| Drill Size | 11/64" |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Hex Power Bit |
| Cutting Direction | 1/4 in Angle String |
| Suitable For Use With | Recommended Screw Size: #12 (Hard Wood) - #12 (Soft Wood) - #14 (Soft Wood) |
| Application | Accurate Drilling of Holes for Hinges, Handles, Drawer Slides |