Make it Snappy Tools
2 Flutes Self-Centering Twist Drill Hinge Bit - 1/4 in.
SKU: P45105
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$12.99
Features
Specifications
Use self-centering hinge bits to accurately drill pilot holes in hinges, handles, drawer slides and other hardware.
- Drills accurate holes for hinges, handles, drawer slides and more
- Spring-loaded guide with openings to eject chips
- Self-centering using the chamfered nose to align with hole in hardware
- Standard hex shank fits all power bit and quick-change chucks
- Retractable hardened bushing to center drill in hardware
- Functional knurled body unscrews for easy cleaning
- Surface recommendation: wood
| Brand | Make it Snappy Tools |
|---|---|
| UPC | 762234451057 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section H4 |
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | 45105 |
| Nose Bushing Diameter | 1/4" |
| Shank Size | 1/4" |
| Number of Flutes | 2 |
| Tool Flute Type | Spiral |
| Drill Size | 5/64" |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Hex Power Bit |
| Finish | Zinc |
| Suitable For Use With | Recommended Screw Size: #2 (Hard Wood) and (#4 Soft Wood) |
| Application | Accurate Drilling of Holes for Hinges, Handles, Drawer Slides |