Features
Specifications
Downloads
A leader in paint applicator innovation, Wooster has been developing tools designed to meet and even exceed the needs of painters for nearly 170 years. This tray liner provides an easy cleanup and is compatible with a wide variety of paints and epoxies. It is form-fitting and holds up due to its durable construction out of the solvent-resistant PET plastic.
- Solvent resistant
- Custom fits to the Sherlock Bucket Tray with built in roll-off area
- Easy cleanup
| Brand | WOOSTER |
|---|---|
| UPC | 071497178008 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section C3 |
| Package Length (in) | 14.00" |
| Package Width (in) | 18.00" |
| Package Height (in) | 7.00" |
| Manufacturer Part Number | BR415-14 |
| Brand Name | Wooster |
| Sub Brand | Sherlock |
| Material | Plastic |
| Width | 14" |
| Length | 18" |
| Capacity | 1 gal |
| Disposable | No |
| Height | 7" |
| Solvent Resistant | Yes |
| Color | Clear |