Features
Specifications
Wherever your next adventure leads you, Southwire’s Elite 200
Series Portable Power Station offers power on-the-go. With its
sleek design and high-performing capability, you’ll be prepared
for anything. Whether you’re dealing with an unexpected power
outage, or you’re planning a trip in the woods, the Portable
Power Station is what you need. With its 222 Watt-hour certified
lithium-ion battery with six ways to charge and a built-in LED
light, you’ll have power that lasts when it matters the most.
- Pure sine wave ensure your delicate electronics run properly and are protected with clean power output
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 032886532504 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section M2 |
| Package Length (in) | 11.50" |
| Package Width (in) | 8.75" |
| Package Height (in) | 12.00" |
| Manufacturer Part Number | 53250 |
| Includes | 8-in-1 DC Adapter Set |
| Voltage Rating | 12 V |
| Wattage Rating | 222 W/hr |