SHARPEE
FX2000 1.4mm Spray Gun
SKU: 288885
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$149.99
Features
Specifications
The FX2000 conventional air spray gun delivers an excellent automotive finish when HVLP is not required. Innovations of the Finex gun include 29% fewer parts, precision lids, repair kits, optional 3M PPS adapter, optional interchangeable aluminum cups and lowest trigger pull among all guns in its class. The FX2000 conventional air spray gun delivers an excellent automotive finish when HVLP is not required. This conventional gun has multiple nozzle options and a large spray pattern up to 12 inches.
- Unmatched spray pattern size and quality
- HVLP gun with multiple nozzles ranging from 1.0 to 1.8 spray primer, base and clear
- Includes FX2000 gun, 600 cc aluminum cup, wrench, and cleaning brush
- One year warranty
| Brand | SHARPEE |
|---|---|
| UPC | 755652512691 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section A2 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 7.60" |
| Series | FX2000 |
| Nozzle Size | 1.4 mm |
| Pattern Size | 12" |
| Air Inlet Size | 1/4" NPSM |
| Air Flow Rate | 9.5 scfm |
| Pressure Rating | 29 psi |
| Trigger Type | Lowest |
| Finish | Black Nickel |