SHARPEE
FINEX 2 Mini HVLP 1.4mm Spray Gun
SKU: 289222
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$164.99
Features
Specifications
The FX1000 is a mini HVLP gun that will not sacrifice comfort when touchup and precision jamb performance is required. Innovations of the Finex gun include 29% fewer parts, precision lids, repair kits, optional 3M PPS adapter, interchangeable aluminum cups and lowest trigger pull among all guns in its class.
- Full-size performance in a mini-size gun and mini-size cup
- Two-finger trigger for anti-fatigue painting in small areas
- Large pattern size, up to 9"
- Mini-gun with multiple nozzle options ranging from 0.6 to 1.4 to spray primer, base and clear
- Includes FX1000 gun, 125 cc cup, wrench, and cleaning brush
- One year warranty
| Brand | SHARPEE |
|---|---|
| UPC | 755652512660 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 7.20" |
| Series | FX1000 |
| Nozzle Size | 1.4 mm |
| Pattern Size | 9" |
| Air Inlet Size | 1/4" |
| Air Flow Rate | 7 scfm |
| Pressure Rating | 29 psi |
| Trigger Type | Lowest |
| Finish | Black Nickel |