Thermacell
Thermacell 36 Hr. Rechargeable Mosquito Repellent Refill
SKU: 761860
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$19.99
Features
Specifications
Mosquito repellent refill. Thermacell's award-winning technology keeps mosquitoes away by creating a 20-foot protection zone around you. The proprietary formula precisely targets mosquito sensors, driving them away. With consistent protection that doesn't weaken over time, Thermacell helps you live your best outside life without the use of bug sprays or lotions on your skin. Always be prepared by keeping extra cartridges in your tent, backpack, garage, or tackle box ready when you need it. Portable and allowed to bring on airplanes. Compatible with Thermacell Rechargeable Repellers only.
| Brand | Thermacell |
|---|---|
| UPC | 843654005034 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section C1 |
| Package Length (in) | 0.80" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 6.50" |
| Manufacturer Part Number | ER136 |
| Effective Hours | 36 Hrs. |
| Active Ingredient | Metofluthrin |
| Safe For Pets | No |