Features
Specifications
Remove weathered finishes to reveal new-looking wood with this ready-to-use cleaner. It removes weathered, clear, and tinted waterproofers, along with semi-transparent stains. Removes dirt, mildew, algae, and fungus stains.
**Do not use in pressure washer or metal containers. Apply with brush or polypropylene deck sprayer. Do not thin.
- Ready to use
- Restores wood's natural color and beauty
- 1 gal cleans approximately 150 to 200 Sq. Ft.
| Brand | Thompson's WaterSeal |
|---|---|
| UPC | 032053877018 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 9.25" |
| Package Height (in) | 15.38" |
| Container Size | 1 Gal. |
| Product Form | Ready-To-Use |
| Coverage Area (Sq. Ft.) | 150 |