Features
Specifications
Removes even the toughest oil and latex-based solid and semi-transparent stains, as well as tinted and clear waterproofers. It works to restore the natural color and beauty to severely weathered and discolored wood. Use on decks, fences, outdoor wood furniture, exterior wood, and wood plastic composite decks to remove dirt, mildew, algae, and fungus stains.
- Ready to use
- Covers 150 Sq. Ft./1 Gal.
| Brand | Thompson's WaterSeal |
|---|---|
| UPC | 032053877216 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 9.25" |
| Package Height (in) | 15.38" |
| Container Size | 1 Gal. |
| Product Form | Ready-To-Use |
| Coverage Area (Sq. Ft.) | 150 |
| Biodegradable | No |
| Odorless | No |