Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12™ Trouble Light w/ USB Charging Light provides over 2 full days of light and has a 2.1A USB Port for USB charging tablets, smart phones, etc. anywhere. This LED trouble light delivers up to 67 hours of run time on low, or a full workday of light (8 hours) on high, when used with an M12™ REDLITHIUM™ XC4.0 battery. The rotating collar adjusts the light angle from task to area lighting and 2 stainless steel hanging hooks allow for maximum versatility. The rechargeable LED trouble light is built to withstand abusive jobsite conditions with a rugged design and impact-resistant lens.The M12™ Trouble Light w/ USB Charging is compatible with all M12™ REDLITHIUM™ batteries (sold separately) and carries a Limited Lifetime LED Warranty, the LEDs never need to be replaced.
- 180° - 360° Adjustable Beam: Allows user to select between area and task lighting
- 2.1A USB Charger: For tablets, smart phones and other electronic devices
- 400 Lumens of TRUEVIEW™ High Definition Output
- 5 Year Tool Warranty
- Four Modes: High, Medium, Low, Strobe
- Impact resistant lens and IP54 Rated: Water and Dust Resistant
- Limited Lifetime LED warranty
- Two Stainless Steel Hooks for Easy Overhead Hanging
- Part of the M12™ System, featuring 100+ solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242341627 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I2 |
| Package Length (in) | 13.00" |
| Package Width (in) | 7.90" |
| Package Height (in) | 3.95" |
| Manufacturer Part Number | 2362-20 |
| Battery Charging Capabilities | Not Applicable |
| Battery System | M12™ |
| Depth | 2.75 Inches |
| Dual-Power | No |
| Material | Plastic |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| PACKOUT Compatible | No |
| Voltage | 12 |
| Country of Origin | China |