Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ Search Light spots farther and floods brighter, for versatility, performance, and durability all in one light. The searchlight has a pivoting head that provides 1,250 lumens of TRUEVIEW™ High Definition Output and over 730 yards of beam distance to spot objects and areas at far distances. The M18™ LED search light has four output modes: spot mode, flood mode, spot/flood mode, and strobe mode, to spot from afar or flood an area up close. The searchlight is equipped with a low battery indicator and has an IP54 rating for superior water and dust resistance in all weather. The high-quality LEDs never need to be replaced and are backed by a limited lifetime warranty.
- IP54 Rated: Water and Dust Resistant
- Four Light Output Modes for Optimal Brightness and Run-Time: Spot, Flood, Spot/Flood, and Strobe
- Superior Beam Distance of 700 yards
- Low Battery Indicator
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242485833 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H5 |
| Package Length (in) | 12.50" |
| Package Width (in) | 9.90" |
| Package Height (in) | 7.40" |
| Manufacturer Part Number | 2354-20 |
| Battery Charging Capabilities | Not Applicable |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 5.85 Inches |
| Dual-Power | No |
| Material | Plastic |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| PACKOUT Compatible | No |
| Switch Type | Push Button |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | China |