Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ ROVER™ Flood Light delivers up to 33% brighter light output than 250-watt halogen floodlights with1,500 lumens of TRUEVIEW™ High Definition Output. The LED floodlight illuminates large workspaces with 8 high-quality LEDs. The cordless floodlight has an innovative roll cage design and a replaceable impact-resistant lens. This compact floodlight features an octagonal shape so it can be positioned and used at multiple angles, and the versatile design allows for hands-free options for a variety of applications. This floodlight has a limited lifetime LED warranty, the LEDs never need to be replaced. ROVER™ Flood Lights are built to go anywhere and withstand anything.
- IP65 Rated: Water and Dust Resistant
- Two Light Output Modes for Optimal Brightness and Run-Time
- Impact Rating: Survives Drops up to 12 Feet
- Up To 8 hours of run-time
- IP54 Rated: Water and Dust Resistant
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242300655 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H5 |
| Package Length (in) | 9.95" |
| Package Width (in) | 6.80" |
| Package Height (in) | 6.75" |
| Manufacturer Part Number | 2361-20 |
| Battery Charging Capabilities | Not Applicable |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 9.95 Inches |
| Dual-Power | No |
| Material | Plastic |
| ONE-KEY Enabled | No |
| PACKOUT Compatible | No |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | China |