SKU: M48111850
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$169.99
DEAL ALERT: Milwaukee May-Jul: Buy a Qualifying M18 Drill or Impact Kit and Get a Free M48111850
DEAL ALERT: Milwaukee May-Jul: Buy a M213120 and Get a Free M48111850 Battery
DEAL ALERT: Milwaukee May-Jul: Buy a M213620 and Get a Free M235920 and M48111850
DEAL ALERT: Milwaukee May-Jul: Buy a M370221 and Get a Free M48111850 Battery
DEAL ALERT: Milwaukee May-Jul: Buy a M287220 and Get a Free M48111850
Features
Specifications
Downloads
Delivers up to 2.5x more runtime, 20% more power, and 2x more life than standard lithium-ion batteries. The M18™ REDLITHIUM™ XC 5.0 extended capacity battery pack features superior pack construction, electronics, and performance to deliver more work per charge and more work over the life of the pack than any battery on the market.
- REDLINK™ intelligence provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery, & charger
- Best-in-class construction offers long-lasting performance and durability
- Onboard fuel gauge displays remaining runtime for less downtime on the job
- All-weather performance delivers fade-free power in extreme jobsite conditions
- Powers more than 60 M18™ cordless power tools
- Individual cell monitoring ensures optimal charge and discharge for maximum life
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242345946 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I1 |
| Package Length (in) | 6.70" |
| Package Width (in) | 6.05" |
| Package Height (in) | 3.20" |
| Manufacturer Part Number | 48-11-1850 |
| Country of Origin | Malaysia |
| Amp-hour | 5.0 Ah |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Battery Package Count | 1 |
| Battery Voltage | 18V |
| Charge Time | 1.5 hr |
| Color/Finish | Black/Red |
| Compatibility | Milwaukee M18 Products |
| Housing Material | Plastic/Rubber |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Weight | 1.8 lb |
| Usage | Powering Cordless Tools |
| Battery Charger Included | No |
| Product Storage Included | No Case Included |