Features
Specifications
Bosch BP350 telescoping pole with 1/4 In. x 20 In. laser mount.
- Complete laser tool positioning system – pole, clamp and tool mount are all included
- Swiveling threaded mount (1/4 - 20) for attachment of line or point layout laser
- Quick-set clamp – easy placement at any virtually any height between floor and ceiling
- Accepts optional Bosch WM1 universal mount and its microfine height adjustment system
- Pole range of 4.6 Ft. to 11.5 Ft. high
- Fast and easy set-up – rotation of pole sections sets positions
- Anti-slip surface on foot and ball-jointed head plate for secure placement at floor and ceiling
- Bosch WM1
| Brand | Bosch |
|---|---|
| UPC | 000346390964 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section I6 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 5.50" |
| Package Height (in) | 61.00" |
| Manufacturer Part Number | BP350 |
| Carrying Case Included | No |
| Ceiling Bumper Plate Type | Ball-Jointed |
| Clamp | Yes |
| Collapsible Pole | No |
| Country of Origin | China |
| GTIN | 00000346390964 |
| Height (in) | 11.5 |
| Height Adjustment Range | 4.6 - 11.5 Feet |
| Magnetic Mount | No |
| Maximum Height (ft) | 11.5 |
| Minimum Height (ft) | 4.599999 |
| Mount Threading | 1/4-20 |
| Padded Bumper Ends | Yes |
| Pole Color / Finish | Blue, Black Anti-Slip |
| Pole Diameter (in) | 1.5 |
| Pole Material | Metal |
| Pole Sections | 1 |
| Telescoping Pole | Yes |
| Tool Mount Thread Size | 1/4 -20 in |
| Weight | 5.5 |
| Weight (lbs) | 5.5 lb |