Features
Specifications
J-B Weld MarineWeld Syringe is a specially formulated two-part adhesive system that provides strong, lasting repairs for bonding different or similar surfaces, such as metal, SMC fiberglass and others. MarineWeld has a 1:1 mixing ratio and tensile strength of 2350 PSI. Great for:
- Boats
- Deck & Hull Accesories
- Fiberglass
- Glass
- Underwater
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425501721 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 8.80" |
| Manufacturer Part Number | 50172 |
| Container Size | 0.85 Oz. |
| Strength | 2350 psi |
| Set Time | 5 Min. |
| Cure Time | 1 Hr. |
| Color | White |