Features
Specifications
MinuteWeld is a specially formulated, high-strength, two-part instant setting epoxy. Will set under most temperature conditions in one minute. Designed to adhere to multiple surfaces and can be used on ceramic, tile, glass, stone, most plastics, wood and metal.
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425501011 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 8.80" |
| Manufacturer Part Number | 50101 |
| Container Size | 0.85 Oz. |
| Strength | 2850 psi |
| Set Time | 1 Min. |
| Cure Time | 1 Hr. |
| Color | Clear |