Features
Specifications
PlasticWeld™ is a specially formulated two-part adhesive and epoxy filler system that provides for strong, lasting repairs. PlasticWeld™ will bond a variety of surfaces, such as metal, composites, fiberglass, and others. PlasticWeld™ sets in 5 minutes at room temperature and is fully cured in 1 hour. Using a 1:1 mixing ratio, PlasticWeld™ combines to a tensile strength of 3900 psi and cures clear.
- Water resistant
- Oil resistant
- Includes static mixer & mixing tray
- Resealable no waste cap
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425501325 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 8.80" |
| Manufacturer Part Number | 50132 |
| Container Size | 25 mL |
| Strength | 3900 psi |
| Set Time | 5 min |
| Cure Time | 1 hr |
| Color | Translucent Yellow |