Features
Specifications
J-B Weld™ Syringe is the original cold-weld™ two-part epoxy system that provides strong, lasting repairs to metal and multiple surfaces. Mixed at a ratio of 1:1, it forms a permanent bond and can be shaped, tapped, filed, sanded, and drilled after curing. At room temperature, J-B Weld™ sets in 4-6 hours to a dark grey color. Full cure is reached in 15-24 hours. J-B Weld™ has a tensile strength of 5020 PSI and sets to a hard bond overnight. It can withstand temperatures up to 550⁰ when fully cured.
- Includes stir stick & mixing tray
- Resealable
- Able to use on metal, automotive, plastic/composite/PVC
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425501653 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 8.80" |
| Manufacturer Part Number | 50165 |
| Container Size | 0.85 Oz. |
| Strength | 5020 psi |
| Set Time | 4-6 Hr. |
| Cure Time | 15 Hr. |
| Color | Dark Gray |