Features
Specifications
ClearWeld™ is a quick setting, multipurpose two part epoxy that provides a strong and lasting bond on most surfaces including tile, most plastics, ceramic, glass, wood and metal. ClearWeld™ is designed to cure with a clear, transparent bond when used at thicknesses of less than 15 mil. ClearWeld™ has a 1:1 mixing ratio, sets in 5 minutes and cures in 1 hour. With a tensile strength of 3900 PSI, ClearWeld™ sets to a hard, permanent bond. Works great on:
- Automotive
- Brick
- Ceramic
- Cloth/Carpet
- Concrete
- Fiberglass
- Glass
- Metal
- Plastic/Composite/PVC
- Tile
- Wood
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425501127 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 8.80" |
| Manufacturer Part Number | 50112 |
| Container Size | 0.85 Oz. |
| Strength | 3900 PSI |
| Set Time | 5 Min. |
| Cure Time | 1 Hr. |
| Color | Clear |